Omron M7 Intelli IT Upper arm Automatic 2 user(s)
Omron M7 Intelli IT Upper arm Automatic 2 user(s)



Omron M7 Intelli IT Upper arm Automatic 2 user(s)
Guarantee
60 month
Delivery from Europe in
6 - 11
business days
| Cuff size | 22 - 42 cm |
| Type | Automatic |
| Memory registers | 200 |
| Number of users | 2 user(s) |
| Systolic blood pressure | Yes |
| Control type | Buttons |
| Placement supported | Upper arm |
| Diastolic blood pressure | Yes |
| Clock/Date display | Yes |
| Blood glucose measurement | Yes |
| Arrhythmia detection | Yes |
| Pulse rate measuring | Yes |
| Product colour | White |
| Memory function | Yes |
| Mean arterial pressure | Yes |
| Height | 120 mm |
| Weight | 1.06 kg |
| Depth | 225 mm |
| Width | 160 mm |
| Carrying case | Yes |
| Batteries included | Yes |
| Country of origin | Vietnam |
| Warranty period | 5 year(s) |
| Commodity code | 90189010 |