Omron M2+ Connect Blood pressure monitor Black
Omron M2+ Connect Blood pressure monitor Black
Guarantee
60 month
Delivery from Europe in
6 - 11
business days
| Number of users | 1 user(s) |
| Built-in display | Yes |
| Diastolic blood pressure | Yes |
| Units of measurement | mmHg |
| Cuff size | 22 - 42 cm |
| Auto power off | Yes |
| Application | Yes |
| Pressure measurement range | 0 - 299 mmHg |
| Pulse rate range | 40 - 180 |
| Pulse rate measuring | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Built-in memory | Yes |
| Pressure measurement accuracy | ±3 mmHg |
| Heart rate measurement accuracy | +/- 5 % |
| Number of batteries supported | 4 |
| Battery type | AA |
| Weight | 250 g |
| Height | 79 mm |
| Width | 138 mm |
| Depth | 98 mm |
| Warnings | Store the product in a dry place, away from moisture and extreme temperatures., The product should be used in accordance with the operating instructions to avoid erroneous readings., Do not attempt to repair the unit yourself, contact an authorised service centre. |