- In stock
Medisana PM 180 pulse oximeter
Medisana PM 180 pulse oximeter
Guarantee
36 month
Delivery from Europe in
9 - 14
business days
| Auto power off after | 8 s |
| Auto shut-off | Yes |
| Accuracy | 2%, 2 bpm |
| Oxygen saturation measurement range | 70 - 100% |
| Product colour | White |
| Display | OLED |
| Pulse rate measurement range | 30 - 250 bpm |
| Battery voltage | 1.5 V |
| Power source type | Battery |
| Battery type | AAA |
| Number of batteries supported | 1 |
| Weight | 36 g |
| Depth | 38 mm |
| Width | 68 mm |
| Height | 27 mm |
| Batteries included | Yes |
| DFU / User manual | Yes |
| Pulse oximeter | Yes |
| Easy to clean | Yes |
| Ergonomic design | Yes |
| Safe to use | Y |
| Easy to apply | Yes |
| Warnings | Store in a dry place to prevent damage., The product is not intended for use by children., Avoid contact with water or moisture. |