- In stock
Medisana BW 345 wrist blood pressure monitor
Medisana BW 345 wrist blood pressure monitor
Guarantee
36 month
Delivery from Europe in
6 - 11
business days
| Storage temperature (T-T) | -20 - 55 °C |
| Relative humidity | 15 - 90% |
| Pressure measurement range | 0 - 295 mmHg |
| Pressure accuracy | 3 mmHg |
| Units of measurement | mmHg |
| Product colour | White, Grey |
| Placement supported | Wrist |
| Auto power off | Yes |
| Display type | LCD |
| Pulse rate measuring | Yes |
| Memory registers | 2 x 199 |
| Type | Automatic |
| Memory function | Yes |
| Number of users | 2 user(s) |
| Measuring method | Oscillometric |
| World Health Organization (WHO) values classification | Yes |
| Diastolic blood pressure | Yes |
| Systolic blood pressure | Yes |
| Clock/Date display | Yes |
| Pulse rate range | 40 - 199 |
| Number of batteries supported | 2 |
| Battery voltage | 1.5 V |
| Battery type | AAA |
| Depth | 83.9 mm |
| Width | 65.9 mm |
| Weight | 115 g |
| Height | 25.5 mm |
| Display size (HxV) | 40 x 28,5 mm |
| Cuff size | 13.5 - 19.5 cm |
| Ergonomic design | Yes |
| Easy to use | Yes |
| Safe to use | Y |
| Warnings | Store the product in a dry place, away from moisture and extreme temperatures., The product should be used in accordance with the operating instructions to avoid erroneous readings., Do not attempt to repair the unit yourself, contact an authorised service centre. |