- In stock
-
−1%
Esperanza ECT002 digital body thermometer Remote sensing thermometer Purple, White Ear, Forehead, Oral, Rectal, Underarm Buttons
Esperanza ECT002 digital body thermometer Remote sensing thermometer Purple, White Ear, Forehead, Oral, Rectal, Underarm Buttons
Guarantee
24 month
Delivery from Europe in
6 - 11
business days
| Backlight display | Yes |
| High temperature alarm setting | Yes |
| Surface temperature measurement range | 0 - 100 °C |
| Maximum measurement distance | 15 cm |
| Display | LCD |
| Minimum measurement distance | 5 cm |
| Units of measurement | °C |
| Measurement time | 1 s |
| Bluetooth | No |
| Body temperature measurement range | 32 - 43 °C |
| Display size (HxV) | 30 x 30 mm |
| Last measurement memory | Yes |
| Memory function | Yes |
| Memory capacity | 32 entries |
| Control type | Buttons |
| Thermometer location | Forehead, Oral, Underarm, Rectal, Ear |
| Body temperature measurement accuracy | 0.3 °C |
| Type | Remote sensing thermometer |
| Measurement modes | Body temperature, Surface temperature |
| Product colour | White, Purple |
| Battery voltage | 9 V |
| Number of batteries supported | 1 |
| Batteries included | No |