- In stock
Esperanza ECB008 upper arm blood pressure monitor
Esperanza ECB008 upper arm blood pressure monitor
Guarantee
24 month
Delivery from Europe in
6 - 11
business days
| Product colour | Black |
| Memory function | Yes |
| Control type | Buttons |
| Units of measurement | kPa, mmHg |
| Type | Semi-automatic |
| Placement supported | Arm |
| Pulse rate range | 40 - 180 |
| Cuff size | 22 - 32 cm |
| Systolic blood pressure | Yes |
| Memory registers | 2 x 99 |
| Pulse rate measuring | Yes |
| Battery type | 4 x AAA |
| Number of batteries supported | 4 |
| Input voltage | 220 - 240 V |
| DC input | 5VDC |
| Batteries included | No |
| USB type C cable | Yes |
| Display type | LCD |
| Display size (HxV) | 73 x 35 mm |
| Warnings | The product should be used in accordance with the operating instructions to avoid erroneous readings., Do not attempt to repair the unit yourself, contact an authorised service centre., Store the product in a dry place, away from moisture and extreme temperatures. |