- In stock
-
−1%
Esperanza ECB007 upper arm blood pressure monitor
Esperanza ECB007 upper arm blood pressure monitor
Guarantee
24 month
Delivery from Europe in
6 - 11
business days
| Units of measurement | kPa, mmHg |
| Pulse rate range | 40 - 180 |
| Product colour | Grey |
| Systolic blood pressure | Yes |
| Type | Semi-automatic |
| Memory function | Yes |
| Control type | Buttons |
| Placement supported | Arm |
| Memory registers | 2 x 99 |
| Cuff size | 22 - 32 cm |
| Pulse rate measuring | Yes |
| Input voltage | 220 - 240 V |
| Number of batteries supported | 4 |
| Battery type | 4 x AAA |
| DC input | 5VDC |
| Batteries included | No |
| USB type C cable | Yes |
| Display size (HxV) | 40 x 40 mm |
| Display type | LCD |
| Warnings | Do not attempt to repair the unit yourself, contact an authorised service centre., The product should be used in accordance with the operating instructions to avoid erroneous readings., Store the product in a dry place, away from moisture and extreme temperatures. |