- In stock
-
−1%
Esperanza ECB006 upper arm blood pressure monitor
Esperanza ECB006 upper arm blood pressure monitor
Guarantee
24 month
Delivery from Europe in
6 - 11
business days
| Control type | Buttons |
| Type | Semi-automatic |
| Memory registers | 2 x 99 |
| Memory function | Yes |
| Product colour | Black |
| Units of measurement | kPa, mmHg |
| Placement supported | Arm |
| Cuff size | 22 - 32 cm |
| Pulse rate range | 40 - 180 |
| Systolic blood pressure | Yes |
| Pulse rate measuring | Yes |
| Battery type | 4 x AAA |
| Number of batteries supported | 4 |
| Input voltage | 220 - 240 V |
| DC input | 5VDC |
| Batteries included | No |
| USB type C cable | Yes |
| Display type | LCD |
| Display size (HxV) | 36 x 43 mm |
| Warnings | Store the product in a dry place, away from moisture and extreme temperatures., The product should be used in accordance with the operating instructions to avoid erroneous readings., Do not attempt to repair the unit yourself, contact an authorised service centre. |