- In stock
Esperanza ECB004 upper arm blood pressure monitor
Esperanza ECB004 upper arm blood pressure monitor
Guarantee
24 month
Delivery from Europe in
6 - 11
business days
| Cuff size | 22 - 32 cm |
| Placement supported | Arm |
| Memory function | Yes |
| Pulse rate measuring | Yes |
| Control type | Buttons |
| Pulse rate range | 40 - 180 |
| Memory registers | 180 |
| Systolic blood pressure | Yes |
| Units of measurement | kPa, mmHg |
| Product colour | Grey |
| Type | Semi-automatic |
| DC input | 5VDC |
| Input voltage | 220 - 240 V |
| Number of batteries supported | 4 |
| Battery type | 4 x AA |
| Batteries included | No |
| Display size (HxV) | 70 x 49 mm |
| Display type | LCD |
| Warnings | Do not attempt to repair the unit yourself, contact an authorised service centre., The product should be used in accordance with the operating instructions to avoid erroneous readings., Store the product in a dry place, away from moisture and extreme temperatures. |