DEUTER KID COMFORT MIDNIGHT HIKING CARRIER
DEUTER KID COMFORT MIDNIGHT HIKING CARRIER







DEUTER KID COMFORT MIDNIGHT HIKING CARRIER
Guarantee
24 month
Delivery from Europe in
6 - 11
business days
| Certification | TÜV |
| Maximum weight capacity | 22 kg |
| Handle(s) | Yes |
| Material | Polyamide |
| Recommended gender | Boy/Girl |
| Adjustable straps | Yes |
| Exterior pockets | Front pocket |
| Sunshade | Yes |
| Footrest | Yes |
| Linear mass density | 210 D |
| Product type | Baby carrier backpack |
| Product colour | Blue |
| Weight | 3.23 kg |
| Depth | 340 mm |
| Height | 720 mm |
| Width | 430 mm |
| Quantity | 1 |
| Warnings | Do not leave your child unattended when using the baby carrier., Read the user manual before first use., Ensure that all straps are properly secured. |