Ceramic heaterNOVEEN PTC3000 tower smart
Ceramic heaterNOVEEN PTC3000 tower smart
Guarantee
24 month
Delivery from Europe in
6 - 11
business days
| Type | Electric ceramic heater |
| Timer duration (maximum) | 24 h |
| Number of power levels | 2 |
| Overheat protection | Yes |
| Auto shut-off | Yes |
| Countdown timer | Yes |
| Operating modes | 4 |
| Pendulum action | Left / right |
| Safety switch | Yes |
| Placement options | Floor |
| Suitable for | Indoor |
| Product colour | White |
| Display type | LED |
| Control type | Buttons, remote control |
| Built-in display | Yes |
| AC input voltage | 220 - 240 V |
| AC input frequency | 50 Hz |
| Height | 605 mm |
| Weight | 2.35 kg |
| Depth | 255 mm |
| Width | 255 mm |
| Heating power (min) | 1200 W |
| Adjustable thermostat | Yes |
| Heating power | 2000 W |
| Remote control included | Yes |
| Warnings | Do not cover the unit during use to prevent overheating., Ensure the unit is switched off and disconnected from the power source before cleaning or moving., Keep the device away from flammable materials. |
| Hazard pictogram(s) | GHS02: Flammable |