Guarantee
24 month
Delivery from Europe in
8 - 9
business days
The Omron RS4 is an automatic blood pressure monitor that accurately measures pulse and blood pressure. It has an automatic inflation system for ease of use and stores up to 1 user's data for later comparison.
Features | |
|---|---|
| Pulse | Yes |
| Number of users | 1 user |
| Memory function | Yes |
| Product color | Black, White |
| Type | Automatic |
Weight and dimensions | |
| Weight | 418 g |
| Depth | 120mm |
| Width | 110 mm |
| Height | 95 mm |
Packaging details | |
| Package width | 175 mm |
| Package depth | 175 mm |
| Package weight | 544 grams |
| Quantity per package | 1 pc. |
| Package height | 260 mm |
Package contents | |
| Batteries included | Yes |
| Carrying case | Yes |
Other features | |
| Country of manufacture | Vietnam |
| Warranty period | 3 years |
Logistics data | |
| Product code | 90189010 |