The design with 40mm drivers provides active noise cancellation, reducing low-frequency noise by up to 85%. The wireless sound system with up to 30 hours of battery life in ANC mode also supports aptX and has the ability to make hands-free calls.
The design with 40mm drivers provides active noise cancellation, reducing low-frequency noise by up to 85%. The wireless sound system with up to 30 hours of battery life in ANC mode also supports aptX and has the ability to make hands-free calls.
Guarantee
24 month
Delivery from Europe in
8 - 9
business days
Protective design with 40mm drivers provides active noise cancellation, reducing low-frequency noise by 85%. Wireless sound system with up to 30 hours of battery life in ANC mode and features such as aptX support and hands-free calling.
Features | |
|---|---|
| Product type | Wireless headphones |
| Model | LH500XW |
Specifications | |
| Design | Protective |
| Loudspeaker | 40mm Neodymium |
| Wireless audio standard | 4.1 |
| Wireless audio chip | CSR8645 |
| Battery type | Internal lithium polymer |
| Impedance | 32Ω in passive mode / 100Ω in ANC mode |
| Sensitivity | Passive 93dB, ANC 103dB, Bass 104dB |
| Frequency response | 20Hz - 20kHz |
| Nominal THD | Passive <0.1%@ 1KHz / Active <0.5% @ 1KHz |
Connectors | |
| Entrance | 3.5mm Audio (Female) |
| Power supply | USB Micro-B (Female) |
Physical properties | |
| Dimensions (WxDxH) | 196x160x45mm (7.72x6.3x1.77in) |
| Housing material | Plastic |
| Net weight | 0.198kg (0.44lb) |
| Operating temperature | -10°C - 50°C (14°F - 122°F) |
| Storage temperature | -10°C - 50°C (14°F - 122°F) |
| Humidity | 25% - 70% RH (non-condensing) |
| Color | Black |
Safety warning | |
| Use the product only for its intended purpose. | |