Active noise-cancelling safety headphones that reduce low-frequency noise by up to 98%. They offer wireless audio connectivity, up to 92 hours of battery life with active noise cancellation, and a 3.5mm audio input for wired use.
Active noise-cancelling safety headphones that reduce low-frequency noise by up to 98%. They offer wireless audio connectivity, up to 92 hours of battery life with active noise cancellation, and a 3.5mm audio input for wired use.
Guarantee
24 month
Delivery from Europe in
8 - 9
business days
Over-ear headphones with active noise cancellation that reduces low-frequency noise by 98%. They offer wireless audio connectivity, up to 92 hours of battery life with ANC only, and include a 3.5mm audio input for wired use.
Features | |
|---|---|
| Product type | Wireless Active Noise Cancelling Headphones |
| Design | Around the ears |
| Speaker size | 40mm |
Specifications | |
| Active noise cancellation | 98% low frequency noise reduction |
| Wireless audio standard | Bluetooth 5.0 |
| Wireless audio chip | QCC3005 |
| Battery type | Integrated lithium polymer |
| Battery life | 92 hours (ANC only), 50 hours (wireless only), 35 hours (ANC and wireless) |
| Impedance | 32Ω (passive mode) / 100Ω (ANC mode) |
| Sensitivity | 104 ±3dB (1mW@1kHz) |
| Frequency response | 20Hz - 20kHz |
| Nominal THD | <1% @ 1kHz (passive mode) / <1% @ 1kHz (active mode) |
Connectors | |
| Audio input | 3.5mm Audio (Female) |
| Power input | USB Micro-B (Female) |
Physical properties | |
| Dimensions | 160 x 80 x 185 mm |
| Weight | 0.291 kg |
| Housing | Plastic |
| Operating temperature | -10°C - 35°C |
| Humidity | 0 - 30% RH (non-condensing) |
| Color | Black |
Package contents | |
| |