Headphones with a 30 mm speaker and a USB Type A connector. They have an adjustable headband, integrated volume control and a condenser microphone.
Headphones with a 30 mm speaker and a USB Type A connector. They have an adjustable headband, integrated volume control and a condenser microphone.
Guarantee
24 month
Delivery from Lithuania in
2 - 3
business days
Headphones with a 30 mm speaker and a USB Type A connector. They have an adjustable headband, integrated volume control and a condenser microphone.
Features | |
|---|---|
| Product Type | USB Type A Wired Headphones |
| Design | On-ear |
| Speaker Size | 30mm |
| Chipset | HS100 |
| Impedance | 32 Ohms |
| Sensitivity | -58dB +/- 2dB |
| Frequency Response | Headphones: 20 - 20000Hz, Microphone: 30 - 16000Hz |
| Nominal THD | <0.1% |
Connectors | |
| Input | USB Type A (Male) |
| Cable Length | 1.95m (6.4ft) |
Physical Properties | |
| Dimensions (WxDxH) | 170x50x140mm (6.69x1.97x5.51in) |
| Housing | Plastic with PU ear cushions |
| Net Weight | 0.108kg (0.24lb) |
| Operating Temperature | -10°C - 50°C (14°F - 122°F) |
| Storage Temperature | -10°C - 50°C (14°F - 122°F) |
| Humidity | 0 - 95% RH (non-condensing) |
| Color | Black |
Miscellaneous | |
| Packaging Type | Polyethylene bag |
| Packaging Dimensions | 236x255mm (9.29x10.04in) |
| Total Weight | 0.12kg (0.26lb) |
| Product Compliance | CE, FCC, RoHS, REACH California Proposition 65 |