The Jabra EVOLVE 20 MS Mono wired headset with noise-canceling microphone ensures clear sound and effective communication, and its 3.5 mm connector allows easy connection to various devices.
The Jabra EVOLVE 20 MS Mono wired headset with noise-canceling microphone ensures clear sound and effective communication, and its 3.5 mm connector allows easy connection to various devices.
Guarantee
24 month
Delivery from Europe in
4 - 5
business days
The Jabra EVOLVE 20 MS Mono Wired Headset with a single-ear design delivers clear sound and a noise-canceling microphone for effective communication. It connects via a 3.5mm jack and is compatible with a variety of devices.
Weight and dimensions | |
|---|---|
| Weight | 142 g |
System requirements | |
| Supported Mac operating systems | Yes |
| Supported Windows operating systems | Yes |
Operation | |
| Product color | Black |
| HD voice | Yes |
| Recommended use | Office/Call Center |
| Volume adjustment | Button |
| Operation buttons | Volume +, Volume - |
| Wearing style | Headband |
| Product type | Earphone |
| Music playback | Yes |
| Plug and Play | Yes |
| Headphone type | Monophonic |
| Hearing protection technologies | Jabra PeakStop, Jabra Safetone G616 |
Packaging details | |
| Package depth | 35mm |
| Package weight | 140g |
| Package width | 180mm |
| Package height | 230mm |
Package contents | |
| Quantity | 1 |
Ports and interfaces | |
| Connectivity technology | Wired |
| USB connection | Yes |
| Bluetooth profiles | A2DP |
| USB switch | USB Type-A |
Other features | |
| Digital Signal Processing (DSP) | Yes |
| Call management | Yes |
Microphone | |
| Microphone frequency | 100 - 10000 Hz |