-
−1%
The Jabra Evolve 30 II is a wired binaural headset for offices and call centers with a noise-canceling microphone. It connects via USB Type-C or USB Type-A and has a cable length of 2.15 meters.
The Jabra Evolve 30 II is a wired binaural headset for offices and call centers with a noise-canceling microphone. It connects via USB Type-C or USB Type-A and has a cable length of 2.15 meters.
Guarantee
24 month
Delivery from Europe in
15 - 16
business days
The Jabra Evolve 30 II is a wired binaural headset for the office and call center with a noise-canceling microphone. It connects via USB Type-C or USB Type-A and has a 2.15 meter cable.
Features | |
|---|---|
| Product Type | Wired Headphones |
| Product Brand | Jabra |
| Model | Evolve 30 II |
Specifications | |
| Measurements | 170.4 mm (W) × 151.2 mm (W) × 35 mm (H) |
| Weight | 93.2 grams |
| Color | Black |
| Cable Length | 2.15 m |
| Wearing Style | With Headband |
Technical Data | |
| USB Connector | USB Type-C / USB Type-A |
| Connectivity Technology | Wired |
| Microphone Type | Boom |
| Microphone Noise Cancellation | Yes |
| Speaker Unit | 2.8 cm |
Additional Information | |
| Recommended Use | Office/Call Center |
| Microphone Frequency Range | 100 - 10000 Hz |
| Headphones Frequency Range | 20 - 20000 Hz |