- In stock
The Turtle Beach Stealth 500 is a wireless gaming headset for PC, PS5, PS4, and mobile devices. It features 40 hours of battery life, Bluetooth connectivity, and omnidirectional microphones with flip-to-mute functionality.
The Turtle Beach Stealth 500 is a wireless gaming headset for PC, PS5, PS4, and mobile devices. It features 40 hours of battery life, Bluetooth connectivity, and omnidirectional microphones with flip-to-mute functionality.
Guarantee
24 month
Delivery from Europe in
15 - 16
business days
The Turtle Beach Stealth 500 is a wireless gaming headset for PC, PS5, PS4, and mobile devices. It features 40 hours of battery life, Bluetooth connectivity, and an omnidirectional microphone with flip-to-mute.
Features | |
|---|---|
| Product type | Wireless gaming headset |
| Brand | Turtle Beach |
| Model | Stealth 500 |
Specifications | |
| Dimensions | 220 x 180 x 90 mm |
| Weight | 760g |
| Color | Black |
| Communication technology | Wireless, Bluetooth 5.2 |
| Battery type | Integrated lithium polymer (LiPo) |
| Battery life | Up to 40 hours |
| Charging method | USB |
| Speaker size | 40mm |
| Frequency response | 20 - 20000 Hz |
| Microphone type | Omnidirectional boom microphone |
| Microphone features | Flip-to-mute, mute function |
Additional information | |
| Recommended use | For games |
| Adjustable headband | Yes |
| Included accessories | Quick Start Guide, USB Receiver |