The Razer BlackShark V2 X headset features a wired USB Type-C connection and a 1.3m cable. It features a unidirectional microphone, passive noise cancellation, and TriForce speakers for clear audio.
The Razer BlackShark V2 X headset features a wired USB Type-C connection and a 1.3m cable. It features a unidirectional microphone, passive noise cancellation, and TriForce speakers for clear audio.
Guarantee
24 month
Delivery from Europe in
4 - 5
business days
The Razer BlackShark V2 X headset features a wired connection with USB Type-C and a 1.3m cable. It features a unidirectional microphone, passive noise cancellation, and TriForce speakers for clear sound.
Weight and Dimensions | |
|---|---|
| Weight | 240 g |
Operation | |
| Headphone Type | Binaural |
| Wearing Style | With headband |
| Recommended Use | For games |
| Virtual Surround Sound | Yes |
| Cable Length | 1.3m |
| Foldable | No |
| Suggested Gender | Boy/Girl |
| Control Type | Buttons, Rotary |
| Adjustable Headband | Yes |
| Product Color | Black |
| Suitable for Indoor Use | Yes |
| Control Unit Type | On-ear control unit |
| Game Mode | Yes |
| Operation Buttons | Volume +, Abort, Volume - |
| Volume Control | Rotary |
| Clear Sound | Yes |
Microphone | |
| Microphone Sensitivity | -42 dB |
| Foldable Microphone | Yes |
| Microphone Mute | Yes |
| Microphone Directional Type | Unidirectional/Cardioid |
| Microphone Frequency | 100 - 10000 Hz |
| Number of Microphones | 1 |
| Microphone Type | Boom |
Headphones | |
| Noise Reduction Type | Passive |
| Speaker Type | TriForce |
| Impedance | 32 Ω |
| Speaker Unit | 5cm |
| Ear Plug | Supraaural |
| Headphone Sensitivity | 100 dB |
| Magnet Type | Titanium |
| Headphone Frequency | 12 - 28000 Hz |
| Noise Cancellation | Yes |