The Logitech USB Headset H570e Stereo features a wired connection with a USB Type-A connector and a 1.9 m cable. It features a dual-directional noise-cancelling microphone, integrated controls for volume and mute, and is compatible with a variety of Windows and Mac operating systems.
The Logitech USB Headset H570e Stereo features a wired connection with a USB Type-A connector and a 1.9 m cable. It features a dual-directional noise-cancelling microphone, integrated controls for volume and mute, and is compatible with a variety of Windows and Mac operating systems.
Guarantee
24 month
Delivery from Europe in
4 - 5
business days
The Logitech USB Headset H570e Stereo features a wired connection with a USB Type-A connector and a 1.9 m cable. It includes a bidirectional noise-canceling microphone, integrated volume and mute controls, and is compatible with a variety of Windows and Mac operating systems.
Weight and dimensions | |
|---|---|
| Weight | 111 grams |
| Depth | 50mm |
| Height | 172 mm |
| Width | 165 mm |
System requirements | |
| Mac operating systems | Mac OS X 10.6 to 12.0 |
| Windows operating systems | Windows 7 to 11 |
Operation | |
| Product color | Black |
| Cable length | 1.9 m |
| Wearing style | Headband |
| Volume control | Button |
| Sound pressure level (max.) | 79 dB |
| Plug and Play | Yes |
| Headphone type | Binaural |
| Recommended use | Office/Call Center |
| Control type | Buttons |
| Control buttons | Mute, Answer/end call, Volume +, Volume - |
| Control unit type | Integrated control unit |
| Product type | Earphone |
Packaging details | |
| Package weight | 194 g |
| Package depth | 180mm |
| Package height | 200mm |
Package contents | |
| Quick Start Guide | Yes |
| Ear cushion material | Artificial leather |
| Quantity | 1 |
Ports and interfaces | |
| Communication technology | Wired |
| USB connection | USB Type-A |
| USB connection | Yes |
Other features | |
| Digital Signal Processing (DSP) | Yes |
| Distortion | 2% |
| Operating voltage range | 1.4 - 5V |
Microphone | |
| Microphone frequency | 100 - 18000 Hz |
| Foldable microphone | Yes |
| Microphone sensitivity | -47 dB |
| Microphone type | Boom |
| Microphone Directional Type | Bidirectional |
| Microphone mute | Yes |
| Microphone noise cancellation | Yes |
Headphones | |
| Total Harmonic Distortion (THD) | 5% |
| Headphone sensitivity | 94 dB |
| Headphone frequency | 31.5 - 20000 Hz |