Binaural headphones with noise-canceling microphone ensure clear communication and an immersive audio experience.
Binaural headphones with noise-canceling microphone ensure clear communication and an immersive audio experience.
Guarantee
24 month
Delivery from Europe in
4 - 5
business days
Binaural headphones that provide an immersive audio experience. Equipped with a noise-canceling microphone for clear communication.
Operating conditions | |
|---|---|
| Storage temperature (TT) | -30 - 80 °C |
| Operating temperature (OT) | -10 - 50 °C |
Weight and dimensions | |
| Height | 35mm |
| Depth | 230mm |
| Weight | 171 g |
| Width | 180mm |
System requirements | |
| Windows operating systems supported | Yes |
| Mac operating systems supported | Yes |
Operation | |
| Cable color | Black |
| Product type | Earphone |
| Plug and Play | Yes |
| Headphone type | Binaural |
| Recommended use | Office / Call Center |
| Operation buttons | Volume -, Volume + |
| Wearing style | Headband |
| Volume control | Button |
| Control unit type | Integrated control equipment |
| Product color | Black |
| Cable length | 0.95 m |
| Music playback | Yes |
| Sound protection technologies | Jabra PeakStop, Jabra Safetone G616 |
| HD voice | Yes |
Packaging details | |
| Package depth | 35mm |
| Package weight | 170 g |
| Package height | 230mm |
Package contents | |
| Quick Start Guide | Yes |
| Quantity | 1 |
Ports and interfaces | |
| Bluetooth profiles | A2DP |
| USB connection | USB Type-A |
| USB connection | Yes |
| Communication technology | Wired |
Other features | |
| Call management | Yes |
| Digital Signal Processing (DSP) | Yes |
Microphone | |
| Microphone frequency | 100 - 10000 Hz |
| Microphone sensitivity | -44 dB |
| Microphone type | Boom |
| Microphone mute | Yes |
| Microphone noise cancellation | Yes |