- New
Guarantee
24 month
Delivery from Europe in
8 - 9
business days
The Mad Catz PILOT PRO gaming headset is designed to provide an immersive gaming experience.
Weight and dimensions | |
|---|---|
| Width | 216 mm |
| Height | 90 mm |
| Depth | 202 mm |
| Weight | 345 g |
System requirements | |
| Supported Windows operating systems | Windows 7, 8, 8.1, 10 |
Operation | |
| Headphone type | Binaural |
| Lighting | RGB |
| Product type | Headphones |
| Recommended use | For games |
| Wearing style | Headband |
| Product color | Black |
Package contents | |
| Quantity | 1 |
Ports and interfaces | |
| 2.4 GHz | Yes |
| Connection technology | Wired |
| Bluetooth | Yes |
| 3.5mm connector | Yes |
Microphone | |
| Microphone frequency | 100 - 10000 Hz |
| Microphone sensitivity | 42 dB |
| Microphone Directional Type | Omnidirectional |
Headphones | |
| Headphone sensitivity | 105 dB |
| Headphone frequency | 20 - 20000 Hz |
| Speaker unit | 5cm |
| Magnet type | Neodymium |