- In stock.
Wired gaming headset Steelseries Arctis Nova 3, black
Wired gaming headset Steelseries Arctis Nova 3, black
Guarantee
12 month
Delivery from Lithuania in
3 - 6
business days
| Brand | STEELSERIES, Steelseries |
| Model | 3 |
| Weight | 256 g, 0.4195 kg. |
| Color | Black color |
| Speaker diameter | 40mm |
| Frequency range | 20 - 22000Hz |
| Resistance | 36 Ω |
| Sensitivity | 93 dB |
| Built-in microphone | Yes |
| Microphone frequency range | 100 - 10000Hz |
| Microphone type | Non-removable |
| Connection | USB-C |
| Cable length | 1.2 m |
| Wireless | No |
| Volume control | Yes |
| Lighting | Yes |
| Included | Arctis Nova 3 headset; Main cable USB-C to USB-C (1.2 m); USB-C to USB-A adapter/extension (1.5 m); 3.5 mm (1.2 m) USB-C analog cable |
| Mandatory warranty | 24 months |
| Noise reduction system | Active |
| Length | 198 mm. |
| Width | 199 mm. |
| Height | 98 mm. |
| Country of manufacture | CN |