Trust HS-201 Headset Wired Head-band Office/Call center USB Type-A Black
Trust HS-201 Headset Wired Head-band Office/Call center USB Type-A Black
Guarantee
24 month
Delivery from Europe in
6 - 11
business days
| Width | 155 mm |
| Height | 170 mm |
| Depth | 65 mm |
| Weight | 147 g |
| Mac operating systems supported | Mac OS X 14.0 Sonoma, Mac OS X 13.0 Ventura, Mac OS X 12.0 Monterey, Mac OS X 11.0 Big Sur |
| Windows operating systems supported | Windows 11, Windows 10 |
| Operating keys | Volume -, Volume + |
| Volume control | Rotary |
| Adjustable headband | Yes |
| Cable colour | Black |
| Headset type | Binaural |
| Product type | Headset |
| Plug and Play | Yes |
| Recommended usage | Office/Call center |
| Wearing style | Head-band |
| Control unit type | On-ear control unit |
| Product colour | Black |
| Cable length | 1.8 m |
| Accessories included in set | Pop filter |
| Quantity | 1 |
| Quick start guide | Yes |
| USB connectivity | Yes |
| USB connector | USB Type-A |
| Connectivity technology | Wired |
| Other operating systems supported | ChromeOS |
| Audio output channels | 2.0 channels |
| Folding microphone | Yes |
| Microphone mute | Yes |
| Microphone type | Boom |
| Total Harmonic Distortion (THD) | 1% |
| Acoustic system | Closed |
| Driver unit | 4 cm |
| Magnet type | Neodymium |
| Material | Faux leather, Acrylonitrile butadiene styrene (ABS) |