- In stock
Steelseries Arctis Nova 7X - premium gaming headphones - REFURBISHED (black, green)
Steelseries Arctis Nova 7X - premium gaming headphones - REFURBISHED (black, green)
Guarantee
12 month
Delivery from Europe in
6 - 11
business days
| Product type | Headset |
| Wearing style | Head-band |
| Product colour | Black, Green |
| Recommended usage | Gaming |
| Headset type | Binaural |
| Cables included | Audio (3.5mm), USB Type-A to USB Type-C |
| Receiver included | Yes |
| Wireless receiver interface | USB Type-C |
| RF connectivity | Yes |
| USB connectivity | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| USB connector | USB Type-C |
| Connectivity technology | Wired & Wireless |
| Frequency band | 2.4 GHz |
| Continuous audio playback time | 38 h |
| Fast charging | Yes |
| Battery type | Built-in battery |
| Fast charging time | 15 min |
| Battery operated | Yes |
| Microphone noise-canceling | Yes |
| Microphone direction type | Bidirectional microphone |
| Microphone type | Boom |
| Microphone frequency | 100 - 6500 Hz |
| Microphone sensitivity | -38 dB |
| Headphone sensitivity | 93 dB |
| Driver unit | 4 cm |
| Impedance | 36 Ω |
| Headphone frequency | 20 - 22000 Hz |
| Total Harmonic Distortion (THD) | 1% |