- In stock.
STEELSERIES ARCTIS NOVA 3PW HEADPHONES BLACK
STEELSERIES ARCTIS NOVA 3PW HEADPHONES BLACK
Guarantee
24 month
Delivery from Lithuania in
3 - 6
business days
| Brand | STEELSERIES, Steelseries |
| Model | Arctis Nova 3PW |
| Color | Black color |
| Speaker diameter | 40mm |
| Frequency range | 20 - 22000Hz |
| Resistance | 36 Ω |
| Sensitivity | 107 dB |
| Built-in microphone | Yes |
| Microphone frequency range | 100 - 10000Hz |
| Microphone type | Built-in |
| Connection | Wireless 2.4GHz, Bluetooth |
| Wireless | Yes |
| Volume control | Yes |
| Operating time | 40 hours |
| Charging time | 1 hour |
| Mandatory warranty | 24 months |
| Noise reduction system | None |
| Weight | 0.477 kg. |
| Length | 55 mm. |
| Width | 228 mm. |
| Height | 202 mm. |
| Country of manufacture | CN |