Sony MDR-7506 - closed-back studio headphones, black
Sony MDR-7506 - closed-back studio headphones, black
Guarantee
24 month
Delivery from Europe in
6 - 11
business days
| Weight | 230 g |
| Wearing style | Head-band |
| Product type | Headphones |
| Recommended usage | Stage/Studio |
| Cable length | 3 m |
| Product colour | Black |
| Foldable | Yes |
| Carrying case | Yes |
| 6.35 mm connector | Yes |
| Connector contacts plating | Gold |
| 3.5 mm connector | Yes |
| Connectivity technology | Wired |
| Cable type | OFC |
| Brand compatibility | Any brand |
| Microphone type | Not available |
| Warnings | Avoid prolonged use at high volume levels to prevent hearing damage., The product contains lithium batteries which may present a fire hazard., Do not immerse in water or expose to extreme temperatures. |
| Headphone frequency | 10 - 20000 Hz |
| Maximum input power | 1000 mW |
| Magnet type | Neodymium |
| Impedance | 63 Ω |
| Driver unit | 4 cm |
| Acoustic system | Closed |
| Ear coupling | Circumaural |
| Headphone sensitivity | 106 dB |
| Driver type | Dynamic |