Shure SBH50G2-BK - professional wireless headphones AONIC 50 with ANC system (black)
Shure SBH50G2-BK - professional wireless headphones AONIC 50 with ANC system (black)
Guarantee
24 month
Delivery from Europe in
6 - 11
business days
| Mobile operating systems supported | Android, iOS |
| Product colour | Black |
| Recommended usage | Music |
| Headset type | Binaural |
| Designed for children | No |
| Wearing style | Head-band |
| Foldable | Yes |
| Product type | Headphones |
| Control type | Buttons |
| Volume control | Button |
| Cables included | USB, Audio (3.5mm) |
| Carrying case | Yes |
| Charging case type | Wired |
| Charging case | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Wireless range | 10 m |
| USB connector | Micro-USB |
| 3.5 mm connector | Yes |
| USB connectivity | Yes |
| Connectivity technology | Wired & Wireless |
| Battery operated | Yes |
| Continuous audio playback time (ANC off) | 45 hours |
| Continuous audio playback time (ANC on) | 20 hours |
| Acoustic system | Closed |
| Ear coupling | Circumaural |
| Impedance | 39 Ω |
| Maximum input power | 100 mW |
| Recommended gender | Boy/Girl |