Sennheiser PC 7 USB Headset Wired Headband Office/Call Centre USB Type-A Black
Sennheiser PC 7 USB Headset Wired Headband Office/Call Centre USB Type-A Black
Guarantee
24 month
Delivery from Europe in
6 - 11
business days
| Warranty period | 2 year(s) |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Storage temperature (T-T) | -35 - 65 °C |
| Weight | 62 g |
| Height | 160 mm |
| Depth | 50 mm |
| Width | 140 mm |
| Compatible products | Mac OSX, PC / Soft phone |
| Wearing style | Head-band |
| Headset type | Monaural |
| Cable colour | Black |
| Product colour | Black |
| Cable length | 2 m |
| Recommended usage | Office/Call center |
| Product type | Headset |
| Ear pad size | 5 cm |
| Connectivity technology | Wired |
| USB connector | USB Type-A |
| USB connectivity | Yes |
| Rechargeable battery | No |
| Master (outer) case length | 520 mm |
| Shipping (inner) case length | 8 cm |
| Harmonized System (HS) code | 8518300090 |
| Products per master (outer) case | 20 pc(s) |
| Master (outer) case packaging type | Carton |
| Microphone sensitivity | -40 dB |
| Microphone frequency | 90 - 15000 Hz |
| Microphone direction type | Unidirectional |
| Microphone input impedance | 2200 Ω |
| Microphone type | Boom |
| Microphone noise-canceling | Yes |
| Warnings | Read the user manual before use., The product contains batteries which must be disposed of correctly., Do not disassemble or modify the product yourself. |
| Headphone frequency | 42 - 17000 Hz |
| Headphone sensitivity | 95 dB |
| Impedance | 32 Ω |
| Acoustic system | Closed |
| Noise canceling | Yes |
| Driver type | Dynamic |