Sennheiser PC 3 CHAT Headset Black
Sennheiser PC 3 CHAT Headset Black
Guarantee
24 month
Delivery from Europe in
6 - 11
business days
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Storage temperature (T-T) | -30 - 65 °C |
| Height | 195 mm |
| Depth | 65 mm |
| Weight | 77 g |
| Width | 200 mm |
| Product type | Headset |
| Product colour | Black |
| Wearing style | Head-band |
| Headset type | Binaural |
| Recommended usage | Office/Call center |
| Cable length | 2 m |
| Cable colour | Black |
| Ear pad size | 5 cm |
| 2x 3.5 mm connectors | Yes |
| 3.5 mm connector | Yes |
| Connectivity technology | Wired |
| Rechargeable battery | No |
| Master (outer) case length | 515 mm |
| Products per master (outer) case | 20 pc(s) |
| Master (outer) case net weight | 5.2 kg |
| Harmonized System (HS) code | 8518300090 |
| Master (outer) case packaging type | Carton |
| Microphone sensitivity | -40 dB |
| Microphone frequency | 90 - 15000 Hz |
| Microphone direction type | Unidirectional |
| Microphone input impedance | 2200 Ω |
| Microphone type | Boom |
| Microphone noise-canceling | Yes |
| Warnings | The product contains batteries which must be disposed of correctly., Do not disassemble or modify the product yourself., Read the user manual before use. |
| Driver type | Dynamic |
| Acoustic system | Closed |
| Headphone sensitivity | 95 dB |
| Headphone frequency | 42 - 17000 Hz |
| Impedance | 32 Ω |
| Noise canceling | Yes |