Sennheiser Momentum Wireless Headphones - Graphite
Sennheiser Momentum Wireless Headphones - Graphite
Guarantee
24 month
Delivery from Europe in
6 - 11
business days
| Weight | 293 g |
| Length | 190 mm |
| Depth | 46.3 mm |
| Width | 180 mm |
| Cable length | 3 m |
| Product colour | Graphite |
| Input voltage | 5 V |
| Maximum temperature | 40°C |
| Recommended usage | Music |
| Product type | Headphones |
| Shooting distance | 260 m |
| Charging time | 120 min |
| Minimum operating temperature | 0 °C |
| Compatible with | A2DP, AVRCP, HFP |
| Wearing style | Head-band |
| Frequency | 2402 -2480 MHz |
| Headset type | Binaural |
| Microphone in | Yes(4) |
| 3.5 mm connector | Yes |
| Headphone frequency | 50 - 10000 Hz, 6 - 22000 Hz |
| Microphone type | Not available |
| Warnings | Do not disassemble or modify the product yourself., The product contains batteries which must be disposed of correctly., Read the user manual before use. |
| Bluetooth | Bluetooth 5.2 Class 1 |
| Sound pressure level | 106 dB |
| Noise reduction | Yes |
| Operating time (max) | 20 h |
| Total Harmonic Distortion (THD) | 0.04% |
| Acoustic system | Open |
| Volume control | Yes |
| Driver type | Dynamic |
| Sensitivity | 100 dB |
| Impedance | 470 Ω |