Sennheiser IE 100 PRO Black - IEM mini in-ear headphones
Sennheiser IE 100 PRO Black - IEM mini in-ear headphones
Guarantee
24 month
Delivery from Europe in
6 - 11
business days
| Product colour | Black |
| Cable length | 1.3 m |
| Wearing style | In-ear |
| Recommended usage | Concert |
| Product type | In-ear listening |
| Package contents | Audio Cable x1, User manual, Cleaning tool x 1, Cover, Foam adapter IE PRO (M) x 1, Silicone adapter IE PRO x 3, Headphones |
| Connectivity technology | Wired |
| Warnings | Do not use headphones while driving., Read the user manual before use. |
| Ear coupling | Intraaural |
| Headphone frequency | 20 - 18000 Hz |
| Impedance | 20 Ω |
| Minimum operating temperature | -5 °C |
| Total Harmonic Distortion (THD) + noise | < 0.1 % (1 kHz, 94 B) |
| Maximum temperature | 50°C |
| max SPL | 115 dB |