- In stock
Sennheiser HD 599 Headphones Head-band Brown,Ivory
Sennheiser HD 599 Headphones Head-band Brown,Ivory
Guarantee
24 month
Delivery from Europe in
6 - 11
business days
| Recommended usage | Gaming |
| Headset type | Binaural |
| Product type | Headphones |
| Wearing style | Head-band |
| Cable length | 1.2 m |
| Product colour | Bronze, Ivory |
| Cables included | XLR-6.3 mm, Audio (3.5mm) |
| Audio adapters included | 3.5 mm |
| Connectivity technology | Wired |
| 3.5 mm connector | Yes |
| 6.35 mm connector | Yes |
| Impedance | 50 Ω |
| Headphone frequency | 12 - 38500 Hz |
| Total Harmonic Distortion (THD) | 0.1% |