-
−2%
Sennheiser HD 490 PRO Plus - professional reference open-back studio headphones
Sennheiser HD 490 PRO Plus - professional reference open-back studio headphones
Guarantee
24 month
Delivery from Europe in
6 - 11
business days
| Weight | 260 g |
| Maximum temperature | 50°C |
| Folding design | Yes |
| Recommended usage | Studio |
| Cable length | 1.8 m |
| Product colour | Black |
| Product type | Headphones |
| Wearing style | Head-band |
| Minimum operating temperature | 0 °C |
| Cable colour | Black |
| Package contents | User manual, Audio cable x 2, Headband cushion x 1, Head pillows x 2, Adapter 6.35 mm x 1, Headphones, Case |
| Included software | DearVR MIX-SE |
| 3.5 mm connector | Yes |
| Connectivity technology | Wired |
| Warnings | Do not disassemble or modify the product yourself., Read the user manual before use. |
| max SPL | 128 dB |
| Driver diameter | 38 mm |
| Ear coupling | Circumaural |
| Impedance | 130 Ω |
| Headphone frequency | 5 - 36000 Hz |
| Transducer type | Dynamic |
| Acoustic system | Open |
| Harmonic distortion (THD) | <0,2% |