-
−5%
Sennheiser HD 400 PRO - professional headphones, dynamic, open
Sennheiser HD 400 PRO - professional headphones, dynamic, open
Guarantee
24 month
Delivery from Europe in
6 - 11
business days
| Weight | 240 g |
| Product colour | Black |
| Cable length | 3m / 1,8 m |
| Wearing style | Head-band |
| Product type | Headphones |
| Minimum operating temperature | -15 °C |
| Recommended usage | Studio |
| Cable colour | Black |
| Maximum temperature | 55°C |
| Package contents | Headphones, Adapter 6.35 mm x 1, User manual, Audio cable x 2 |
| 3.5 mm (1/8-inch) in | 1 |
| Connectivity technology | Wired |
| Warnings | Do not disassemble or modify the product yourself., Read the user manual before use. |
| Ear coupling | Circumaural |
| Transducer type | Dynamic |
| Acoustic system | Open |
| Impedance | 120 Ω |
| Headphone frequency | 6 - 38000 Hz |
| max SPL | 110 dB |
| Harmonic distortion (THD) | 0,05% |