-
−10%
Sennheiser HD 200 PRO - professional headphones, closed
Sennheiser HD 200 PRO - professional headphones, closed
Guarantee
24 month
Delivery from Europe in
6 - 11
business days
| Weight | 184 g |
| Product colour | Black |
| Cable length | 2 m |
| Product type | Headphones |
| Recommended usage | Studio |
| Wearing style | Head-band |
| Cable colour | Black |
| Package contents | Headphones, Adapter 6.35 mm x 1 |
| Connectivity technology | Wired |
| 3.5 mm connector | Yes |
| Warnings | Do not disassemble or modify the product yourself., Read the operating instructions before use and observe all safety instructions. |
| Ear coupling | Circumaural |
| Acoustic system | Closed |
| Transducer type | Dynamic |
| Headphone frequency | 20 - 20000 Hz |
| Impedance | 32 Ω |
| max SPL | 108 dB |
| Harmonic distortion (THD) | <0,1% |