Sennheiser AccentumPlus Headphones Black
Sennheiser AccentumPlus Headphones Black
Guarantee
24 month
Delivery from Europe in
6 - 11
business days
| Maximum current | 0.7 A |
| Input voltage | 5 V |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 60 °C |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Depth | 48 mm |
| Length | 195 cm |
| Weight | 227 g |
| Width | 165 mm |
| Product type | Headphones |
| Wearing style | Around-the-ear |
| Compatible with | A2DP, AVRCP, HFP |
| Product colour | Black |
| Charging time | 3.5 h |
| Microphone in | Yes |
| Battery capacity | 0.8 Ah |
| MEMS (Micro-Electro-Mechanical System) microphone | Yes |
| Built-in microphone | Yes |
| Headphone frequency | 50 - 8000 Hz, 10 - 22000 Hz |
| Warnings | The product contains batteries which must be disposed of correctly., Do not disassemble or modify the product yourself., Read the user manual before use. |
| Bluetooth | Bluetooth 5.2 Class 1 |
| Sensitivity | 100 dB |
| Sound pressure level | 106 dB |
| Operating time (max) | 50 h |
| Total Harmonic Distortion (THD) | 0.3% |
| Driver type | Dynamic |