- New
- In stock
Razer BlackShark V3, Wireless Esports Headset, White Edition
Razer BlackShark V3, Wireless Esports Headset, White Edition
Guarantee
24 month
Delivery from Lithuania in
2 - 4
business days
| Audio System Type | Headset |
| Destination | Cellular Phone PC Multimedia PC Tablet PlayStation 4 PlayStation 5 |
| Connectivity Technology | Wired and Wireless |
| Wireless Technology | Bluetooth/RF |
| Form Factor | Full Size (over-ear) |
| Driver Diameter | 50 mm |
| Mount Type | Head-band |
| Audio Output Mode | 7.1 Channel Surround |
| Sensitivity | 106 dB |
| Impedance | 32 Ω |
| Frequency Response | 12Hz-28kHz |
| System Components | 2 Speakers |
| Microphone Form Factor | Flexible Arm |
| Microphone Sensitivity | -42 dB |
| Microphone Frequency Response | 60Hz - 16kHz |
| Microphone Signal-To-Noise Ratio | 60 dB |
| Microphone Features | Detachable |
| Networking Type | Bluetooth Adapter |
| Networking Form Factor | Integrated |
| Networking Compliant Standards | Bluetooth 5.3 |
| USB | 1 (USB Type C) |
| Audio Interface | 1 (3.5-mm mini jack) |
| Power Device Location | External |
| Power Port Quantity | 1 |
| Power Port Connector Type | USB-C |
| Battery Average Run Time | 70 hr |
| Audio Controls | Volume Balance Mute Microphone |
| External Color | White |
| Included Accessories | Documentation |
| Cable Included | USB Type C to USB Type A Cable |
| Nominal Weight | 0.27 kg |
| Warranty Term (month) | 24 month(s) |
| Warranty Validation Criteria | Serial Number |
| Pack Length (mm) | 350 mm |
| Pack Width (mm) | 119 mm |
| Pack Height (mm) | 236 mm |
| Weight | 0.78 kg |
| Pack Weight Netto (kg) | 0.78 kg |
| Pieces in pack | 1 |
| Package Type | Box |
| EAN Code | 8887910061442 |