- In stock
NATEC Drone Headset Wired Head-band Calls/Music Black, Orange
NATEC Drone Headset Wired Head-band Calls/Music Black, Orange
Guarantee
24 month
Delivery from Europe in
6 - 11
business days
| Headset type | Binaural |
| Wearing style | Head-band |
| Recommended usage | Calls/Music |
| Product colour | Orange, Black |
| Product type | Headset |
| Quantity | 1 |
| USB connectivity | No |
| 2x 3.5 mm connectors | Yes |
| 3.5 mm connector | No |
| Bluetooth | No |
| Connectivity technology | Wired |
| 2.5 mm connector | No |
| Manual | Yes |
| Microphone connectivity | 3.5 mm |
| Microphone type | Boom |
| Impedance | 32 Ω |
| Headphone frequency | 50 - 30000 Hz |
| Headphone sensitivity | 119 dB |