Logitech H540 USB Computer Headset
Logitech H540 USB Computer Headset
Guarantee
24 month
Delivery from Europe in
6 - 11
business days
| Width | 215 mm |
| Weight | 120 g |
| Depth | 78 mm |
| Height | 180 mm |
| Mac operating systems supported | Yes |
| Windows operating systems supported | Yes |
| Product colour | Black |
| Cable length | 1.8 m |
| Wearing style | Head-band |
| Recommended usage | Office/Call center |
| Product type | Headset |
| Headset type | Binaural |
| Cable colour | Black |
| Volume control | Digital |
| Quantity | 1 |
| Connectivity technology | Wired |
| USB connector | USB Type-A |
| USB connectivity | Yes |
| Packaging content | USB computer headset User documentation 2-year manufacturer's guarantee |
| User guide | Yes |
| Master (outer) case length | 322 mm |
| Master (outer) case gross weight | 1.6 kg |
| Harmonized System (HS) code | 85183000 |
| Microphone type | Boom |
| Microphone frequency | 100 - 16000 Hz |
| Microphone sensitivity | -42 dB |
| Headphone sensitivity | 115 dB |
| Headphone frequency | 20 - 20000 Hz |
| Impedance | 20 Ω |