-
−6%
Logitech H390 USB Computer Headset
Logitech H390 USB Computer Headset
Guarantee
24 month
Delivery from Europe in
6 - 11
business days
| Weight | 197 g |
| Width | 151 mm |
| Height | 171 mm |
| Depth | 68 mm |
| Windows operating systems supported | Yes |
| Mac operating systems supported | Yes, MacOS |
| Headset type | Binaural |
| Control unit type | In-line control unit |
| Wearing style | Head-band |
| Control type | Buttons, Rotary |
| Volume control | Rotary |
| Cable length | 1.9 m |
| Product colour | Black |
| Product type | Headset |
| Plug and Play | Yes |
| Recommended usage | Office/Call center |
| Cable colour | Black |
| Quantity | 1 |
| USB connector | USB Type-A |
| Connectivity technology | Wired |
| USB connectivity | Yes |
| Minimum system requirements | Works with Windows, Mac, or ChromeOS-based computers via available USB-A port. |
| User guide | Yes |
| Master (outer) case gross weight | 6.7 kg |
| Shipping (inner) case length | 25.5 cm |
| Shipping (inner) case gross weight | 1.55 kg |
| Master (outer) case length | 315 mm |
| Products per intermodal container (40ft) | 14848 pc(s) |
| Harmonized System (HS) code | 85183000 |
| Products per pallet | 336 pc(s) |
| Shipping (inner) case GTIN (EAN/UPC) | 50992060300129 |
| Products per intermodal container (20ft) | 7232 pc(s) |
| Microphone noise-canceling | Yes |
| Microphone frequency | 100 - 10000 Hz |
| Microphone type | Boom |
| Microphone sensitivity | -17 dB |
| Warnings | Do not disassemble or modify the product yourself., The product contains batteries which must be disposed of correctly., Read the user manual before use. |
| Driver unit | 3 cm |
| Impedance | 32 Ω |
| Headphone frequency | 20 - 20000 Hz |
| Headphone sensitivity | 94 dB |