Logitech H150 Stereo Headset
Logitech H150 Stereo Headset
Guarantee
24 month
Delivery from Europe in
6 - 11
business days
| Width | 245 mm |
| Height | 200 mm |
| Depth | 65 mm |
| Weight | 80 g |
| Windows operating systems supported | Yes |
| Mac operating systems supported | Yes |
| Product type | Headset |
| Cable colour | Black |
| Headset type | Binaural |
| Recommended usage | Office/Call center |
| Control unit type | In-line control unit |
| Control type | Buttons, Rotary |
| Wearing style | Head-band |
| Product colour | Black |
| Cable length | 1.8 m |
| Volume control | Rotary |
| Batteries included | No |
| Quantity | 1 |
| Connectivity technology | Wired |
| 3.5 mm connector | Yes |
| Packaging content | Headset User documentation |
| User guide | Yes |
| Master (outer) case length | 448 mm |
| Harmonized System (HS) code | 85183000 |
| Master (outer) case gross weight | 1.33 kg |
| Microphone noise-canceling | Yes |
| Microphone mute | Yes |
| Microphone frequency | 100 - 6500 Hz |
| Folding microphone | Yes |
| Microphone sensitivity | -44 dB |
| Microphone type | Boom |
| Warnings | Do not disassemble or modify the product yourself., Read the user manual before use., The product contains batteries which must be disposed of correctly. |
| Headphone frequency | 20 - 20000 Hz |
| Impedance | 22 Ω |
| Headphone sensitivity | 122 dB |