-
−3%
Logitech H110 Stereo Headset
Logitech H110 Stereo Headset
Guarantee
24 month
Delivery from Europe in
6 - 11
business days
| Height | 162 mm |
| Width | 144 mm |
| Weight | 74 g |
| Depth | 46 mm |
| Product type | Headset |
| Cable length | 2.35 m |
| Product colour | Grey, Dark Grey |
| Recommended usage | Office/Call center |
| Headset type | Binaural |
| Wearing style | Head-band |
| Cable colour | Black |
| Quantity | 1 |
| Connectivity technology | Wired |
| 2x 3.5 mm connectors | Yes |
| Packaging content | Stereo headset User documentation 2-year manufacturer's guarantee |
| User guide | Yes |
| Master (outer) case length | 917 mm |
| Harmonized System (HS) code | 85183000 |
| Master (outer) case gross weight | 4.8 kg |
| Folding microphone | Yes |
| Microphone type | Boom |
| Microphone sensitivity | -38 dB |
| Microphone frequency | 100 - 16000 Hz |
| Warnings | Do not disassemble or modify the product yourself., Read the user manual before use., The product contains batteries which must be disposed of correctly. |
| Headphone frequency | 20 - 20000 Hz |
| Headphone sensitivity | 100 dB |
| Impedance | 32 Ω |