Logitech G G733 Wireless Headset
Logitech G G733 Wireless Headset
Guarantee
24 month
Delivery from Europe in
6 - 11
business days
| USB Type-C charging port | Yes |
| USB Type-C required charging power (min) | 2.5 W |
| USB Type-C required charging power (max) | 2.5 W |
| USB Power Delivery (USB PD) | No |
| Weight | 278 g |
| Windows operating systems supported | Yes |
| Mac operating systems supported | MacOS |
| Product colour | Black |
| Backlight colour | Multicolour |
| Virtual surround technology | DTS Headphone:X 2.0 |
| Wearing style | Head-band |
| Virtual surround | Yes |
| Control unit type | On-ear control unit |
| Backlight | Yes |
| Recommended usage | Gaming |
| Device compatibility | PlayStation, Nintendo Switch |
| Sound pressure level (max) | 87.5 dB |
| Control type | Buttons, Rotary |
| Volume control | Rotary |
| Headset type | Binaural |
| Product type | Headset |
| AC adapter included | No |
| Cables included | USB Type-A to USB Type-C |
| Receiver included | Yes |
| Quantity | 1 |
| Wireless receiver interface | USB Type-A |
| Batteries included | Yes |
| Frequency band | 2.4 GHz |
| Wireless range | 20 m |
| Connectivity technology | Wireless |
| RF connectivity | Yes |
| Battery capacity | 5.55 Wh, 1500 mAh |
| Battery technology | Lithium Polymer (LiPo) |
| Battery type | Built-in battery |
| Charging source | USB |
| Continuous audio playback time | 29 h |
| Number of batteries supported | 1 |
| Battery operated | Yes |
| Minimum system requirements | WHAT YOU NEED: PC with Windows 7 or later, macOS X 10.12 or later, and USB port, or PlayStation gaming console, or Nintendo Switch in Dock with USB port3 (Optional) Internet access for Logitech G HUB Software1 |
| Packaging content | G733 LIGHTSPEED Wireless RGB Gaming Headset Reversible soft headband (attached) Detachable microphone LIGHTSPEED wireless receiver (USB-A) USB-C to USB-A charging cable |
| Number of batteries included | 1 pc(s) |
| Master (outer) case gross weight | 3.04 kg |
| Harmonized System (HS) code | 85183000 |
| Master (outer) case length | 433 mm |
| Detachable microphone | Yes |
| Microphone frequency | 100 - 10000 Hz |
| Microphone type | Boom |
| Microphone direction type | Unidirectional/Cardioid |
| Warnings | Do not disassemble or modify the product yourself., The product contains batteries which must be disposed of correctly., Read the user manual before use. |
| Impedance | 39 Ω |
| Driver unit | 4 cm |
| Headphone frequency | 20 - 20000 Hz |
| Battery life | 1940 min |