Logitech G G432 Gaming Headset
Logitech G G432 Gaming Headset
Guarantee
24 month
Delivery from Europe in
6 - 11
business days
| USB Power Delivery (USB PD) | No |
| USB Type-C charging port | No |
| Height | 172 mm |
| Weight | 280 g |
| Width | 182 mm |
| Depth | 81.7 mm |
| Windows operating systems supported | Windows 11, Windows 10 |
| Mac operating systems supported | Mac OS X 10.13 High Sierra, Mac OS X 10.12 Sierra, Mac OS X 10.14 Mojave, Mac OS X 10.15.3 Catalina, Mac OS X 10.15 Catalina, Mac OS X 11.0 Big Sur, Mac OS X 12.0 Monterey |
| Mac compatibility | Yes |
| Recommended usage | Gaming |
| Product type | Headset |
| Volume control | Rotary |
| Control type | Rotary |
| Control unit type | On-ear control unit |
| Wearing style | Head-band |
| Sound pressure level (max) | 107 dB |
| Virtual surround | Yes |
| Headset type | Binaural |
| Product colour | Black, Blue |
| Cable length | 2 m |
| Device compatibility | PlayStation 5, PlayStation 4, Nintendo Switch |
| Cable colour | Black |
| Virtual surround technology | DTS Headphone:X 2.0 |
| Audio adapters included | 2 x 3.5 mm, USB |
| Quantity | 1 |
| AC adapter included | No |
| Ear pad material | Leatherette |
| Connectivity technology | Wired |
| 3.5 mm connector | Yes |
| Packaging content | Surround-sound gaming headset USB digital-to-analogue convertor (DAC) Y-splitter for separate mic and headphone jacks User documentation 2-year manufacturer's guarantee |
| Audio output channels | 7.1 channels |
| Capsule diameter | 6 mm |
| Dolby technologies | 7.1 Surround Sound |
| Master (outer) case length | 440 mm |
| Harmonized System (HS) code | 85183000 |
| Master (outer) case gross weight | 2.6 kg |
| Microphone direction type | Unidirectional/Cardioid |
| Microphone frequency | 100 - 20000 Hz |
| Microphone type | Boom |
| Warnings | Do not disassemble or modify the product yourself., The product contains batteries which must be disposed of correctly., Read the user manual before use. |
| Headphone frequency | 20 - 20000 Hz |
| Impedance | 39 Ω |
| Driver unit | 5 cm |
| Noise canceling | Yes |
| Noise canceling type | Active |