iBox X8 Headset Wired Head-band Gaming Black, Blue
iBox X8 Headset Wired Head-band Gaming Black, Blue







iBox X8 Headset Wired Head-band Gaming Black, Blue
Guarantee
24 month
Delivery from Europe in
6 - 11
business days
| Weight | 263 g |
| Backlight colour | Blue |
| Recommended usage | Gaming |
| Backlight | Yes |
| Wearing style | Head-band |
| Product type | Headset |
| Headset type | Binaural |
| Cable length | 2.2 m |
| Product colour | Black, Blue |
| Bluetooth | No |
| Connectivity technology | Wired |
| USB connectivity | Yes |
| 3.5 mm connector | Yes |
| 2.5 mm connector | No |
| Microphone sensitivity | -38 dB |
| Microphone type | Boom |
| Headphone frequency | 20 - 20000 Hz |
| Headphone sensitivity | 113 dB |
| Impedance | 32 Ω |