- In stock.
Headset Kraken X Lite
Headset Kraken X Lite



Headset Kraken X Lite
Guarantee
12 month
Delivery from Lithuania in
3 - 6
business days
| Brand | RAZER, Razer |
| Model | Kraken X Lite |
| Weight | 250 g, 0.535 kg. |
| Color | Black color |
| Speaker diameter | 40mm |
| Frequency range | 12 - 28000Hz |
| Resistance | 32 Ω |
| Sensitivity | 109 dB |
| Sound system | 7.1 |
| Built-in microphone | Yes |
| Microphone frequency range | 100 - 10000Hz |
| Microphone type | Non-removable |
| Connection | 3.5mm |
| Cable length | 1.3 m |
| Wireless | No |
| Volume control | Yes |
| Mandatory warranty | 24 months |
| Noise reduction system | None |
| Length | 194 mm. |
| Width | 114 mm. |
| Height | 236 mm. |
| Country of manufacture | CN |