- In stock
Havit H2039BG Gaming headphones Red
Havit H2039BG Gaming headphones Red
Guarantee
24 month
Delivery from Europe in
6 - 11
business days
| Backlight colour | Multicolour |
| Wearing style | Head-band |
| Headset type | Binaural |
| Product type | Headset |
| Backlight | Yes |
| Recommended usage | Gaming |
| Product colour | Red, Black |
| USB connectivity | Yes |
| USB port type | USB Type-C |
| Connectivity technology | Wireless |
| Shooting distance | 10 m |
| Battery capacity | 1050 mAh |
| Microphone sensitivity | -42 dB |
| Microphone type | Boom |
| Warnings | Keep away from sources of heat., Do not use while charging., Avoid contact with water. |
| Headphone sensitivity | 96 dB |
| Headphone frequency | 20 - 20000 Hz |
| Impedance | 32 Ω |
| Driver unit | 5.3 cm |
| Material | Foam, Leather |