Gembird GHS-402 headphones/headset Wired Head-band Gaming Black
Gembird GHS-402 headphones/headset Wired Head-band Gaming Black
Guarantee
24 month
Delivery from Europe in
6 - 11
business days
| Recommended usage | Gaming |
| Product type | Headset |
| Product colour | Black |
| Cable length | 1.5 m |
| Headset type | Binaural |
| Control unit type | In-line control unit |
| Wearing style | Head-band |
| Quantity | 1 |
| Bluetooth | No |
| 3.5 mm connector | Yes |
| USB connectivity | No |
| Connectivity technology | Wired |
| 6.35 mm connector | No |
| 2x 3.5 mm connectors | Yes |
| 2.5 mm connector | No |
| Harmonized System (HS) code | 85183000 |
| Microphone mute | Yes |
| Microphone frequency | 20 - 16000 Hz |
| Microphone sensitivity | -54 dB |
| Microphone type | Boom |
| Microphone direction type | Omnidirectional |
| Warnings | Do not use while charging., Avoid contact with water., Keep away from sources of heat. |
| Impedance | 32 Ω |
| Headphone sensitivity | 105 dB |
| Acoustic system | Closed |
| Headphone frequency | 20 - 20000 Hz |
| Driver unit | 4 cm |