Gaming headset - Mad Catz P.I.L.O.T. PRO
Gaming headset - Mad Catz P.I.L.O.T. PRO
Guarantee
24 month
Delivery from Europe in
8 - 13
business days
| Depth | 202 mm |
| Width | 216 mm |
| Weight | 345 g |
| Height | 90 mm |
| Windows operating systems supported | Windows 8.1, Windows 8, Windows 7, Windows 10 |
| Product colour | Black |
| Recommended usage | Gaming |
| Product type | Headset |
| Headset type | Binaural |
| Illumination colour | RGB |
| Wearing style | Head-band |
| Backlight | Yes |
| Quantity | 1 |
| Bluetooth | Yes |
| 2.4 GHz | Yes |
| Connectivity technology | Wired |
| 3.5 mm connector | Yes |
| USB connectivity | No |
| Microphone noise-canceling | No |
| Microphone sensitivity | 42 dB |
| Microphone frequency | 100 - 10000 Hz |
| Microphone direction type | Omnidirectional |
| Driver unit | 5 cm |
| Headphone frequency | 20 - 20000 Hz |
| Headphone sensitivity | 105 dB |
| Magnet type | Neodymium |